Ördek Avına Yeni Başlayanlara Önemli Tavsiyeler

17.06.2017 tarihinde Avcılık kategorisine eklenmiş, 477 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Merhaba sevgili okuyucular,
Çok tecrübeli olmasam da zaman zaman ördek avına gitmeye çalışıyorum. Ördek avı sabır isteyen bir avdır. Sabırsız olursanız başarısız olursunuz. Ülkemizde ördek avı için çok güzel meralar bulunmaktadır. Bu meraları ayrı bir yazımızda tanıtabiliriz. Bu ilk yazımda sizlere, ördek avına başlarken bilmeniz gerekenleri, dikkat etmeniz gerekenleri yazmaya çalışacağım. Bu yazı, bir nevi başlangıç kılavuzu olarak kabul edileceği gibi, asıl olarak edidiğim tecrübeleri aktardığım siz değerli avcı dostlarımla paylaştığım bir yazı olacak.

Ördek avı genellikle kış aylarında yapılmaktadır. Bu sebeple avcının giysileri kış ayına uygun olmalı. Soğuk havaya karşı avcıyı korumalı. Neopren tulum çizmeler ördek avcısının vazgeçilmez koruyucu giysisidir. Bunun yanında bir nebze de olsa faydalı olan ısıtıcı bantlar da korunmaya yardımcı olabilir. Ördek avın genel olarak sazlık alanlarda yapıldığından dolayı camiamızda saz desen olarak anılan kamuflaj tercih edilmektedir. Siz de ördek avınızda, çok gerçekçi bir kamuflaj olan Realtree MAX-4 Waterfowl kullanabilirsiniz.

Ördek Avına Giderken Kullanılabilecek Kamuflaj Giysi

“Realtree MAX-4 Waterfowl Camo”  kamuflaj deseninden bir parça

Ava giderken yanınızda mutlaka yedek kıyafet bulundurun.

Ördek avına giderken yanınıza mutlaka yedek kıyafet bulundurmanızı tavsiye ederim. Av sırasında suya düşebilirsiniz veya farketmeden ıslanabilirsiniz. Bu hem sağlığınız için tehlikeli bir durum oluşturacak hem de avın devam etmesini engelleyecektir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen üzerinizdeki kıyafetlerinizi değiştirip ava devam edebilirsiniz.

Ördek avcısı avlağını tanımalı, bilmelidir. Avdan önce, bölgeyi inceleyip keşif yapmak çok önemlidir. Eğer imkanınız var ise av bölgesinde gözlem yapın. Ördeğin geliş ve gidiş yönleri ezberinizde olsun. Avın hangi bölgede daha verimli geçebileceği konusunda araştırmalar yaptıktan sonra kendinize en uygun bölgeyi seçin. Gizlenmek için vücudunuzu yer seviyesine kadar idirecek bir çukur kazabilirsiniz. Bunun yanında bölgedeki sazlardan da faydalanabilirsiniz veya güme kullanabilirsiniz. Eğer ördek avına çıkacaksanız, havanın gidişatını önceden bilmelisiniz. Bunu, meteoroloji hava tahmin sitesinden yapabileceğiniz gibi, daha gelişmiş şekilde bölgesel tahmin yayınlayan siteler de bulunuyor. Bu tip siteleri veya mobil uygulamaları kullanıp havanın durumuna göre önlem almalısınız. Hava sıcaklığının düşük seviyelere indiği, kar yağışının olduğu zamanları bu uygulamalar sayesinde görebilir ve planınızı buna göre yapabilmelisiniz.

Ördek Düdüğü, Ördek Avı, Saz Desen Kamuflaj

Ördek düdüğü kullanarak çağrı yapan bir avcı

Plastik mühreler ve düdük ördek avının en önemli ekipmanıdır.

Ördek avına çıkan bir avcının kesinlikle vazgeçilemez bir takım ekipmanları bulunmaktadır. Plastik mühreler ördek avının en önemli ekipmanıdır. Kullandığınız mühreler ne kadar gerçekçi olursa avınız o derece verimli geçecektir. Genel olarak mühreler yüzen, yemlenen, dinlenen şekillerde üretilmektedir. Özellikle son zamanlarda yeni markaların da memleketimize ithal edilmesiyle beraber hem mührelerin gerçekçiliği arttı hem de yeni türler gelmeye başladı. Burada söylemeden geçemeyeceğim bir konu var. Zaman zaman denk geliyoruz. Bazı avcı gruplar kanatlı ve motorlu mühreler kullanıyorlar. Ülkemizde motorlu mührelerin kullanımı yasaktır. O yüzden kanatlı mühre kullanacaksanız rüzgarlı olanları tercih ediniz.Ördek avcısının bir diğer önemli ekipmanı da ördek düdüğüdür. Düdüğünüz mutlaka boynunuzda olmalıdır. Av bölgesindeki türlere uygun ördek kullanıldığı takdirde mutlaka verim alınmaktadır.

Ördek düdüğü kullanmaya yeni başladıysanız çok fazla alıştırma yapmalısınız. Ayrıca aşağıdaki destekleyici videomuza da göz atabilirsiniz.

Diğer yandan ördek avında kullanılacak tüfek ve fişek seçimi çok önemlidir. Tüfeğiniz su kuşlarına uygun olmalıdır. Atacağınız fişek numarası ve gramajı ise hava şartlarına göre değişkenlik göstermektedir. O yüzden en iyi fişek numarası diye bir şey söylemek pek mümkün olmamaktadır.

Ördek avı genellikle sabaha karşı başlayan bir avdır. Gün batımına kadar devam etmesi mümkündür. Ördek avında hava aydınlanmadan önce mutlaka av sahasında olmalı ve mührelerinizi uygun pozisyona yerleştirip sabitlemelisiniz. Mührelerinizden hiç biri yan yatmamalı, ters durmamalı. Aksi takdirde ördek huzursuz olur, size doğruyaklaşmaz ve avınız verimsiz geçer. Tüm hazırlıklarını yaptıktan sonra gizlenip beklemeye koyulmalısıız.

Sevgili okuyucular, yazıma burada sonlandırırken hatırlatmak istediğim bir kaç konu daha var. Ördek avına kesinlikle tek başınıza gitmeyin. Ördek avı, ekip işidir. Yakınlarınıza mutlaka nerede avlandığınızı bildirin. Ördek avında ekipman çok önemlidir. Ekipmanlarınız olmadan giderseniz hüsran yaşarsınız. Yanınızda mutlaka ufak çaplı bir ilk yardım çantası bulundurmaya dikkat edin.

Rastgele…

Yazar Hakkında
Metin Koner

Yazar : Metin Koner

Yazar Hakkında : Usta avcı Metin Koner, Avcılık kategorisindeki yazılarıyla blogtac.com'da.

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Atış Pozisyonunda Doğru Tutuş ve Doğru Duruşun Önemi
Atış Pozisyonunda Doğru Tutuş ve Doğru Duruşun Önemi Sıradışı ve beklenmedik bazı durumlarda çok çabuk ve
Red Dot Seçim Rehberi
Red Dot Seçim RehberiGünümüzde hem havalı silahlarda, hem av tüfeklerinde hem de
Havalı Tüfekler İçin Dürbün Seçim KılavuzuEğer bir havalı tüfek sahibiyseniz, atış kabiliyetinizi geliştirmek için
Ördek Avına Yeni Başlayanlara Önemli Tavsiyeler
Ördek Avına Yeni Başlayanlara Önemli TavsiyelerMerhaba sevgili okuyucular, Çok tecrübeli olmasam da zaman zaman ördek

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Ördek Avına Yeni Başlayanlara Önemli Tavsiyeler
Ördek Avına Yeni Başlayanlara Önemli TavsiyelerMerhaba sevgili okuyucular, Çok tecrübeli olmasam da zaman zaman ördek
Atıcılıkta Çevre ve Silah Emniyeti
Atıcılıkta Çevre ve Silah EmniyetiAtıcılık sporu büyük bir keyif kaynağı iken diğer taraftan
Red Dot Seçim Rehberi
Red Dot Seçim RehberiGünümüzde hem havalı silahlarda, hem av tüfeklerinde hem de
Havalı Tüfekler İçin Dürbün Seçim KılavuzuEğer bir havalı tüfek sahibiyseniz, atış kabiliyetinizi geliştirmek için

Son Yapılan Yorumlar