Red Dot Seçim Rehberi

03.07.2017 tarihinde Tactical Ekipman kategorisine eklenmiş, 617 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

red-dot-secim-rehberiGünümüzde hem havalı silahlarda, hem av tüfeklerinde hem de ateşli silahlarda kullanılmak üzere geliştirilen nişangahlar, iş satın almaya geldiğinde biraz kafa karıştırıyor. Hele bir de bu optik işaretleme olayına biraz kafa yorup araştırmadıysanız durum tamamen kontrolünüzden çıkıp bambaşka bir hal alıyor. Kendinizi bir anda ne yapacağını, hangi modeli alacağını bilemez durumda buluyorsunuz. Red dot fiyatları modellere göre çok büyük farklılıklar gösterse bile, önemli olan amacınıza uygun modeli seçebilmek. Herkes tarafından red dot bilinmesine rağmen, optik nişangah demek daha doğru olacaktır. Bu çok kapsamlı olmayan, kafa karıştırmayan minik rehberle kullanıcıların optik nişangah seçim sorununa kolay bir çözüm getireceğimize inanıyorum.

Üç Tip Optik Nişangah Bulunmaktadır.

Optik işaretleyicilerin tamamı genel olarak red dot olarak anılsa da; Red Dot Sight; Reflex Sight ve Holographig Sight olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu üçünün ne olduğu, birbirinden ne farklı oldukları konusunda yazının sonuna eklediğim videolardan detaylıca bilgi alabilirsiniz.

Optik Nişangah Seçiminde Dikkate Almanız Gereken Konular

1 – Dot Size: Dot Size, yani nokta boyutu MOA (minute of angel, dakika cinsinden açı) değeri ile ölçülmektedir. Bu ölçümlendirme derecesine göre; 1 MOA, 100 yard (91.44 metre) mesafede 1” e (2.54 cm) eşittir. Yani 4 MOA bir red dot kullandığınızda, 100 yard uzaklıkta 4×2,54=10.16 cm çapında bir alanın üzerini kapatacaktır. Daha anlaşılır bir ifade kullanmak gerekirse, 365 metre uzağa koyduğunuz 10 cm çapında bir hedef red dot noktası tarafından tamamen kapatılır. Burada dikkat edilmesi gereken konu, bazı üreticilerin ürünleri iddia ettikleri MOA değerlerinden daha farklı olabilir. MOA değeri ne kadar küçükse o kadar iyi işaretleme yapılabilir.

2 – Montaj Kolaylığı: Nişangahlar genelde 2 temel şekilde monte edilirler. Bir bölüm sabit şekilde kızağa monte edilebilirken, diğerleri ise halka şeklindeki ayaklarla monte edilebilmektedir. Halka şeklinde satılanlarda genelde paket içerisinde olsa bile, yine de satın alırken kontrol etmekte fayda var.

3 – Kullanım Amacı: Optik nişangahların, kullanım amaçlarına göre çeşitli öncelikleri bulunmaktadır. Örneğin hedef atıcılığı için bir model arıyorsanız MOA değeri olabildiğince küçük, mümkünse yakınlaştırma özelliği olan bir model edinmelisiniz. Kullanacağınız silaha göre modelin büyüklüğü ve ağırlığı da belirleyici olacaktır. Çoğu üretici pilsiz ağırlığı belirtmektedir. Modelin özelliklerini değerlendirirken, ağırlık değerlerini iyi incelemelisiniz. Bu ve bunun gibi tercih sebepleri sizi doğru modele götürecektir. O yüzden model seçmeden önce ne için kullanacağınızı iyi belirlemelisiniz.

red dot seçimi

Red Dot seçiminde kullanacağınız amaç önemli etkinliğe sahiptir

4- Parlaklık Ayarı: Ülkemizde genellikle red dot adıyla satılan modeller ucuz, kısa mesafe havalı silah atışları veya paintball atışları için uygundur. Bu tip ucuz modellere genellikle 2 kademeli parlaklık ayarına sahiptir. Ateşli silahlar için üretilen nişangahlar ise 7-11 kademeli parlaklık ayarına sahiptir. Bu konuda da üreticiler hatalı veya yanıltıcı bilgiler verebileceği için parlaklık ayarına da dikkat etmek gerekiyor.

5 – Sağ/Sol ve Yükseklik Ayarı: Genel kabul görmüş ayarlarda 1 tık yarım MOA’ya denk gelmektedir. Daha hassas ayarlara sahip modeller bulunduğu gibi 0
75MOA ayara sahip modeller de bulunmaktadır. Burada da yine kullanım amacımıza uygun modeli seçmek doğru olacaktır.

6 – Pil Ömrü: Üretilen bir çok red dot, 2023 tip olarak bilinen 3V lityum pil ile çalışmaktadır. Bu pil hem ucuz hem de fiyatına göre oldukça uzun ömürlüdür. Fakat red dotların içerisindeki elektronik devrelerin farklılığı pil ömrünü etkileyecektir.

7 – Kasa Rengi: Nişangahlar genelde siyah renkte üretilseler bile; haki, gümüş, kum gibi çeşitli renklerle de üretilmektedir. Sahip olduğunuz silahın rengi size otomatik olarak renk seçimi yaptıracaktır.

Red Dot Sight Nedir Videosu

Reflex Sight Nedir Videosu

Holographig Sight Nedir Videosu

Yazar Hakkında
Sadri Giritli

Yazar : Sadri Giritli

Yazar Hakkında : Sadri Giritli, blogtac.com kurucuları arasındadır. Tactical Ekipman kategorisinde yazılar yazmakta olup, devamlı yeni ürünleri takip edip tanıtmaya çalışan bir uzmandır.

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Atış Pozisyonunda Doğru Tutuş ve Doğru Duruşun Önemi
Atış Pozisyonunda Doğru Tutuş ve Doğru Duruşun Önemi Sıradışı ve beklenmedik bazı durumlarda çok çabuk ve
Red Dot Seçim Rehberi
Red Dot Seçim RehberiGünümüzde hem havalı silahlarda, hem av tüfeklerinde hem de
Havalı Tüfekler İçin Dürbün Seçim KılavuzuEğer bir havalı tüfek sahibiyseniz, atış kabiliyetinizi geliştirmek için
Ördek Avına Yeni Başlayanlara Önemli Tavsiyeler
Ördek Avına Yeni Başlayanlara Önemli TavsiyelerMerhaba sevgili okuyucular, Çok tecrübeli olmasam da zaman zaman ördek

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Ördek Avına Yeni Başlayanlara Önemli Tavsiyeler
Ördek Avına Yeni Başlayanlara Önemli TavsiyelerMerhaba sevgili okuyucular, Çok tecrübeli olmasam da zaman zaman ördek
Atıcılıkta Çevre ve Silah Emniyeti
Atıcılıkta Çevre ve Silah EmniyetiAtıcılık sporu büyük bir keyif kaynağı iken diğer taraftan
Red Dot Seçim Rehberi
Red Dot Seçim RehberiGünümüzde hem havalı silahlarda, hem av tüfeklerinde hem de
Havalı Tüfekler İçin Dürbün Seçim KılavuzuEğer bir havalı tüfek sahibiyseniz, atış kabiliyetinizi geliştirmek için

Son Yapılan Yorumlar